Başak Burcu Çocuğu

Maddenin verdiği güven ve gücü okul sıralarında keşfederler. Başak bebekleri oldukça sessizdirler. Eğer doğru bir şekilde beslenirlerse bütün bir gece hiç ses çıkarmadan uyurlar. Küçük yaşlardan itibaren beyinleri yüksek bir tempoda çalışmaya başlar. Tembel ve dağınık halleriyle etrafını şaşkına çevirebilir. Tüm sorunları, çevrelerinde olup bitenleri hızla analiz ederler. Yüksek bir kavrama güçleri vardır. Ama kendilerine olan güvenlerinde birtakım eksiklikler olabilir, bu nedenle teşviğe ihtiyaç duyacaklardır.

Büyüdükçe sevimlileşen bu çocuklar doğayı sever, açık havada oynanan oyunları tercih ederler. Zekalarından kaynaklanan bitmek tükenmek bilmeyen sorunlarına, daha küçükken ciddiye alıp titizlikle cevap verilmelidir. Aksi takdirde çocuk, önemsenmediğini düşünerek, içine kapanır ve zaten doğasında olan güvensizliği perçinlenir. Zihinleri, tıpkı İkizler çocukları gibi, çok hızlı çalıştığından, konudan konuya atlar, konsantrasyon zorluğu yaşayabilirler. İlgiyi sürdürebilecek konular, yöntemler bulunduğunda, çocuk bunu ciddiye alarak, üzerinde derinlemesine duracaktır. Konsantrasyonu sağladıktan sonra en gürültülü ortamda bile yazı yazabilir veya ders çalışabilir.

Ders çalışmayı sevmeyen Başak çocuğu, ödüllendirme metodu ile okulu sevip başarılı olabilenlerin arasına girecektir. Bu ödülün ve teşvikin derecesini ayarlamak anne-babalara düşer. Biraz sessiz, sakin görünen bu çocuklar aslında dost canlısı ve sıcaktır. Okul dışında yapacakları uğraşlar bulmak yüksek potansiyellerinin değerlendirilmelerini sağlar. Doğru bir destekleme ve alakayla her alanda dikkate değer bir gelişme gösterebilirler. Hayvanları çok seven bu çocuklara, küçük yaşta ona ait olan bir hayvanı almak, duygusal yönünün gelişmesini sağlar.

Aile Hayatı

Başaklar, ailesine sevgi ile yaklaşan insanlardır. Başak çocukları, aile hayatında uyumlu ve söz dinleyen tavırlarıyla dikkat çeker. Düzenli bir evde yaşamak isterler. Onlar için aile, anne-baba ve kardeşlerle sınırlı bir kavram değildir. Tüm akrabalar hatta arkadaşlar o evin bir parçasıdır. Becerikli, çok yönlü, organizatör ruhlu ebeveynler onları çok kolay çekip çevirebilirler.

Başak çocuğu, çeşitli aktivitelere beraber katılacağı bir babayla uzun ve neşeli saatler geçirebilir. İyi bir iletişim onlar için önemlidir. Onların dostluğuna, arkadaşlığına ve güvenine ihtiyaçları vardır. Soğuk ve çekingen dursalar bile ailesine içten içe büyük sevgi beslerler. Yardımsever, arkadaşça ve genellikle organize etme yeteneği yüksek çocuklardır. Eğer dağınık biriyseniz bu, onların canını biraz sıkabilir ve tartışmaya sebep yaratabilir.

Genellikle kendilerine pek çok değişik ilgi alanı bulur, ailesi ile paylaşmaktan mutluluk duyarlar. Düşünceleri net ve açıktır. Kardeşleriyle duygularını paylaşmaya özen gösterirler. Yardımsever ve işbirlikçidirler. Ev işlerinde diğer aile bireylerine yardım ederler.

Zeka ve iletişim gezegeni Merkür yönetimindeki minik Başak, analitik zekasının yanı sıra aynı zamanda da detaylarla fazlasıyla ilgili bir çocuktur. Ayrıntıların onun hayatındaki yeri önemlidir. Disiplin ve düzen Başak için hem önemli, hem de gereklidir. Eğer kendisi düzenli bir çocuk değilse bile bulunduğu çevrenin belli bir düzeninin olmasını ister. Disiplinli oluşu koyacağınız kurallara harfi harfine uymasına neden olacaktır.

Başkalarına yardımcı olma isteği küçük yaşlardan itibaren gelişeceği için kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğu kadar erken karşılamaya başlayacaktır. Böylece anne ve babaya bağımlılığı küçük yaşlarda biter. O bir an önce kendi ayaklarının üstünde durarak çevresindekiler için bir şeyler yapabilmenin yollarını arar. Mükemmeliyetçi yapısı her neyle ilgileniyorsa onun en iyisini yapmayı istemesine neden olacaktır.

Diğer taraftan sosyal ilişkilerde biraz çekingen davranabilir. Her ne kadar bilgisi ve iletişim yeteneği gelişmiş olsa da, yakınlaşmak ve kaynaşmak için zamana ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple yakın arkadaşlıkları zamanla gelişecektir. Bu noktada ebeveynleri ona kendine olan güvenini geliştirmesi konusunda destek olabilirler.

Dil Bir Sanattır

Okul hayatı genellikle kolay geçecektir. İletişimci bir burç oluşu konuşmayı ve daha sonra da okumayı yaşıtlarından daha önce sökmelerine neden olabilir. Farklı gezegen etkileri yoksa okumaktan ve yazmaktan büyük zevk alacaktır. Onun için dil sadece iletişim kurmaya yarayan bir araç değil, büyük zevk aldığı bir sanattır. Yabancı dillere yatkınlığı olabilir, fakat ilk önce kendi dilini mükemmel bir şekilde öğrenip kullanmak ister.

Eğer sert gezegen etkileri yoksa çalışmak, öğrenmek ve bilgi edinmekten büyük zevk alır. Detaylar onu büyüler; bu sebeple ilgilendiği konuyu derinlemesine inceleyecektir. Okumanın ve araştırmanın yanı sıra anne babasına da sürekli sorular soracak, mümkün olduğunca farklı kaynaktan bilgi toplayacaktır.

Boğa, Başak, Oğlak ebeveynler, onun düzene olan ihtiyacını kolaylıkla anlayabilir ve pratik hayatta ihtiyacı olan desteği kolaylıkla sağlayabilirler. Yengeç, Akrep, Balık ebeveynler minik Başak’ın zihinsel enerjisini, duygusallıkla besleyebilirler. Koç, Aslan ve Yaylar onun hayattan daha fazla zevk almasını ve işleri görev bilinci yerine oyun olarak algılamasına yardımcı olabilirler. İkizler, Terazi, Kovalar ise, Başak çocuğunun zihinsel enerjisini entelektüel kapasiteleriyle besleyerek onu sosyal konularda destekleyebilirler.